V prosinci roku 1945 byla podepsána dohoda mezi VZLÚ (Vojenský a zkušení
letecký ústav) a CAGI (Centralnyj aerogidrodinemičeskij institut, česky -
Ústřední aerohydrodinamický institut) o spolupráci. Tato dohoda
zahrnovala i mimo jiné zápůjčku kořistní techniky po skončené Druhé světové válce.
První zápůjčka byla provedena až v létě roku 1948 a byl to cvičný Komet tedy
Messerschmitt Me-163S. U nás Komet létal s původním sovětským označení, jen
ruské hvězdy byly zatřeny našimi výsostnými znaky. Jen u čísla 94 panovala
diskuze. Někteří navrhovali aby se k ruském číslu 94 přidalo jen V -. Ale podle
předpisu je označení VZLÚ stříkáno černou barvou a tak by to s bílým 94 vypadalo
divně. Nakonec bylo rozhodnuto, že se původní 94 přetře smývatelnou šedou barvou
a přes se nastříká V-94.
Po třech měsících zkušebního létání, byl Komet vrácen zpět do CAGI. K vlekání
byly používány stroje He-111 popřípadě He-219. Jaký byl jeho další osud není
znám. Je možné, že je ukryt někde v depozitu a časem se objeví v nějakém ruském
muzeu.